I really do. I hate the grocery shopping, the meal planning, the prepping and the actual COOKING. But I love eating… so I guess I don’t have a choice right?
I seriously spent 2 hours in the grocery store yesterday going around and around waiting to be inspired by something! I swear the guys at the deli counter thought I was homeless or something because for the first two laps around the store, I had NOTHING in my cart except a couple of avocados and a bag of sugar. (I have issues).
But finally, I whipped out my blackberry, hid out in the bread aisle and crafted a week’s worth of meal ideas and the proceeded to go up and down the aisles slinging tomatoes, rice, cilantro and swiss cheese into my cart… by the end, I spent a hundred dollars. (For two people, doesn’t that seem like alot?) But to my credit, there was a $10 bottle of pure canadian maple syrup in there… (I just can’t justify buying syrup where the first ingredient is high fructose corn syrup. EW, right?)
So now, I present a challenge…. Cook a fresh meal for my family (um, Irving and me) every day for two weeks (and live to blog about it).
This will require lots of this:
First up… Erika’s enchiladas recipe. I can’t take credit at all for the recipe, so head to her site and ask her for it. 🙂
A full hour later, a tray of DELICIOUS homemade enchiladas came out of the oven:
And dare I even say it was healthy? Well, healthier than if I ordered it out… and Irving LOVED it.
Challenge #1: Complete.
~~~~~~~~~~
While I was in the kitchen, I whipped out a batch of Dark Chocolate Chip cookies!
MMmm!
***pats self on back***
YUM! Those look great. I’ve been lazypants lately and eating out a lot. You’re inspiring me. Can’t wait to see the rest of your meals! I’m with Erika… Doug and I spend at least that every week when grocery shopping too. I think you did well. That’s $7/day per person! Plus, think of it as an investment in your long-term health and then it doesn’t seem so high.
Yay!! Those all look fantastic! Cooking isn’t all that bad, right?
PS Timmy and I spend $100 every week at the grocery store lol. cooking is expensive! But think of how much you would’ve spent if you ate out every day!